Paszporty wolności

Paszporty Wolności Sezon 2, odc. 3 – Ireneusz Haczewski

Film z cyklu „Paszporty Wolności” o Ireneuszu Haczewskim, nominowanym do nagrody o tej nazwie i nagrodzonym 11 grudnia 2022 roku

Film na platformie vod.tvp.pl

„Paszporty Wolności” rozdane. Druga edycja projektu zakończona

Gala Paszporty Wolności 2022

Bohaterowie „Solidarności” – zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80., zostali uhonorowani podczas uroczystej gali wręczenia „Paszportów Wolności”. Ta odbyła się 11 grudnia, na dwa dni przed 41. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Galę mogli obejrzeć widzowie Telewizji Polskiej.
W tym roku „Paszporty Wolności” otrzymali:
Andrzej Michałowski, Ireneusz Haczewski, Hanna Łukowska-Karniej, Janina Chmielowska, pośmiertnie Sławomir Kretkowski, ksiądz Jan Sikorski, Marek Harasiuk, Piotr Hlebowicz, Stanisław Śmigiel oraz Wojciech Stawiszyński.

„Paszporty Wolności 2022” – Kim są nominowani?

Ireneusz Haczewski

Urodzony w 1941 r. w Borszczowie k. Kamieńca Podolskiego (obecnie Ukraina). Od września 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność”, m.in. organizował struktury związku w zakładach pracy na Lubelszczyźnie. Od 13 grudnia 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, działał w podziemiu (był pomysłodawcą i założycielem konspiracyjnej sieci Radia „Solidarność” na Lubelszczyźnie, tworzył sprzęt nadawczy na jej potrzeby). W lutym 1984 r. został aresztowany, zwolniony w lipcu 1984 r. na mocy amnestii. W 1987 r. był twórcą i redaktorem kwartalnika filmowego „Niezależny ViR”. Razem z żoną Barbarą, w latach 1987-1988, organizowali w swoim mieszkaniu projekcje filmów niedopuszczonych przez cenzurę. Był krajowym korespondentem Radia Wolna Europa (w latach 1988-1989). W trakcie działalności opozycyjnej był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. W 2006 r. Ireneusz Haczewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.